2017 december 18 - hétfő
  • :
  • :

Borvidék Félmaraton – hetedszer is megnyílt a mennyei pokol kapuja

2016.05.08. Az érdi Berec Lajos futott át elsőként a mennyei pokol kapuján, megnyerve ezzel a 7. Tolle Borvidék Félmaraton legkínzóbb, 28 kilométeres távjának versenyét a férfiak között. A nők között Csatári Mónika Melitta lett az első.

Az idén is mindenre elszánt – bár nem feltétlen mindenre felkészült – futók szállták meg Szekszárdot és a várost övező dombságot szombaton, Tolna megye legnagyobb amatőr sportversenyén. A Borvidék Futóegyesület szervezésében megtartott különleges borvidéki félmaraton öt távján indulók összlétszáma évről évre egyre emelkedik, így volt ez az idén is.

Mint azt megírtuk, már az előnevezők száma is rekordot döntött. Előzetes ugyanis mintegy ezerhatszázan regisztrálták magukat a versenyen, míg 2015-ben ezernégyszázan, ami a helyszíni nevezésekkel együtt ezernyolcszázra nőtt.

Forrás: Youtube.com/Madárszem.hu

Az idén kétezer rajtcsomag készült, mind elfogyott – tájékoztatta a Kadarka.net – Szekszárdi Információs Portált Csillag Balázs szervező. Kihívásból ezúttal sem volt hiány, sőt a verseny történetében az idén hirdették meg az eddigi leghosszabb, 28 kilométeres távolságot. A szervező szerint a több mint 700 méteres szintkülönbség miatt ez egy normál maratoni (42km) távolságnak felelt meg.

Ám a Borvidék Félmaraton versenyzőit nehéz elijeszteni, a legtöbben ebben az évben is a leghosszabb útvonalat választották. A Borvidék Félmaraton résztvevői egyébként is hagyományosan a legnagyobb kihívást keresik – árulta el a szervező. A kétezer induló többsége célba is ért, néhányan viszont túlvállalták magukat és nem fejezték be a versenyt, amit sérülés miatt egy embernek kellett feladnia – tette hozzá.

A kétezer nevező közül 200-300-an lehettek olyanok, akik az eddig megrendezett mind a hét Borvidék Félmaratont lefutották. Ahogy korábban, úgy az idén is a versenyzők 80-85 százaléka érkezett a városba az ország más településéről. A legidősebb futó a hölgyek között, ahogy tavaly, úgy az idén is a 78 éves nagyoroszi Lencsés Éva a (fenti fotón) volt, aki már több ultramaratonon is elindult. A férfiak között egy 67 éves versenyző volt a legkorosabb induló.

A pálya útvonala mentén hivatalosan hét frissítőpont várt a versenyzőkre. A szekszárdiak azonban ebben az évben is önállósították magukat és mindenféle külön felkérés nélkül saját fröccspontokat hoztak létre. Ezekből Csillag Balázs szerint szintén mintegy hét lehetett, volt ahol grilleztek, a Kápolna téren pedig egy zenekar húzta a talp alá valót a futóknak. Vidám kedvű önjelölt fröccsosztogatók vártak a versenyzőkre a Porkoláb-völgynél és a Bródy Sándor utcánál is. A nagyszabású esemény lebonyolításában egyébként összesen mintegy 250 ember, köztük 100 polgárőr segédkezett. Nagy részük a verseny útvonalának biztosításában vett részt.

Csillag Balázs a Kadarka.net kérdésére elmondta, a versenyzők visszajelzései szerint kiváló volt a hangulat, amihez a futóknak szurkoló szekszárdiak is nagyban hozzájárultak. Különösen a fővárosból érkezettek számoltak be arról, hogy a szekszárdiak kiváló buzdítók. A férfiak 28 kilométeres futamát megnyerő Berec Lajos 01:49:20-es időeredményéről elmondta, országos szinten is kimagaslónak számít. Hozzátette, Berec Lajos rutinos versenyző, aki „jól tud dombra futni“.

A szervező a Borvidék Futóegyesület nevében megköszönte a verseny lebonyolításában résztvevők segítségét. Szintén köszönetet mondott a szurkolóknak a hangulat fokozásáért és persze a versenyzőknek nyújtott biztatásért, illetve a városban a rendezvény ideje alatt közlekedők türelméért.

A férfiak 28 kilométeres versenyét megnyerő Berec Lajost a Kadarka.net már ismerősként köszönthette. Az eredetileg alföldi, de mára Érden élő futó – aki korábban három évig lakott Decsen – nyerte meg februárban a szálkai Forralt Borvidék Terepmaraton 21 kilométeres versenyét is.

Berec Lajos eddig az összes szálkai Forralt Borvidék Terepmaratonon részt vett, ám a Borvidék Félmaratonon csak második alkalommal indult el. Ennek oka, hogy az egykori válogatott futó a félmaraton időpontjában általában külföldi versenyen vesz részt, ám az idén elmaradt az erre a hétvégére betervezett horvátországi rendezvény. Ezért tudott eljönni Szekszárdra, aminek azért is örül, mert kedveli ezt a környéket.

A versenyről, illetve a pályáról elárulta, sokkal nehezebb volt teljesíteni, mint a Forralt Borvidék Félmaraton 21 kilométeres távját. Több emelkedő is „megfogta“, néhány helyen inkább sétált – mondta. Azt is megosztotta portálunkkal, hogy hasonló versenyeket találni az országban, a szekszárdi mégis teljesen egyedi. Ennek okaként a város, a verseny és a bor szoros kapcsolatát, illetve a hangulatot jelölte meg.

A verseny alatt végig remek volt a hangulat, köszönhetően a városiaknak, akik házaik, pincéik előtt állva végig biztatták a versenyzőket – mondta el zárásként a férfiak 28 kilométeres versenyét megnyerő Berec Lajos.

Kovács Kokó István az idén vett részt először a Borvidék Félmaratonon. A Forralt Borvidék Félmaratonon viszont az idén és tavaly is megmérette magát, így a szekszárdi terep nem okozott számára akkora meglepetést. Kemény volt, de jól esett – összegzett röviden. Az olimpiai bajnok érdeklődésünkre azt még elárulta, hogy szereti a szekszárdi bort.

Berec Lajos. Fotó: Kadarka.net

A tolnai Steinbach Zsolt – akinek ez volt a harmadik borvidék félmaratonja – szerint a 13 kilométeres pálya könnyebb volt, mint a tavalyi, hasonló hosszúságú pálya. Tervei szerint jövőre is elindul a – pokoli mennyországként emlegetett – versenyen, de most úgy véli, hogy 2017-ben hosszabb távon méreti majd meg magát. Steinbach Zsolt elmondta, a gerilla (önkéntes – a szerk.) fröccspontok nagyon tetszettek neki, a rengeteg szurkolói biztatás pedig hatalmas segítséget jelentett a futók számára.

A verseny után a Bodri Szőlőbirtokon rendeztek afterpartyt, ahova minden versenyzőt, barátot, szurkolót vártak. Egy rövid pihenés után vasárnap a szervező Borvidék Futóegyesület meglepetés programként rövid levezető futásra invitálta az arra még alkalmas állapotban lévő versenyzőket.

Jövőre május 6-án rendezik meg a Borvidék Félmaratont, melynek rajtközpontja 2017-ben ismét a Béla király téren lesz.

A 2016-os versenyről szóló tudósításunkat itt találja – kattintson!

A  versenyen készített képgalériát az eredmények alatt találja – görgessen lejjebb

7. Tolle Borvidék Félmaraton – Eredmények (női, férfi, váltók)