2019.08.29. A „A VIA VIDEO 1. – a XXI. századi tárgyalótermek kialakítása projekt” keretében távmeghallgató rendszer került kiépítésre Tolna megyében – eddig három végponttal, melyek közül egy a törvényszéken, kettő pedig a Szekszárdi Járásbíróságon van.
Tavaly 72 távmeghallgatásra alkalmas tárgyalótermet alakított ki országszerte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) a Nemzeti Infokommunikációs és Szolgáltató Zrt.-vel (NISZ Zrt.) együttműködve. A fejlesztések azonban nem álltak meg, az idei év végére az országban már 184 bírósági tárgyalóteremben lesz alkalmazható az innovatív technológia.
A távmeghallgatás országos szintű alkalmazását biztosító fejlesztések második üteme már megkezdődött, melynek keretében további 112 bírósági tárgyalóteremben telepítik a távmeghallgatáshoz, tárgyalótermi kép- és hangrögzítéshez szükséges technikai infrastruktúrát. A bővítés eredményeként a Kúrián, minden ítélőtáblán, törvényszéken és járásbíróságon lesz erre alkalmas tárgyalóterem.
A fejlesztések Tolna megyében is folyamatosak, reményeink szerint év végére már a Bonyhádi Járásbíróságon, a Paksi Járásbíróságon, a Dombóvári Járásbíróságon és a Tamási Járásbíróságon is elérhető lesz a rendszer, így mindenki a hozzá legközelebb eső bíróságon meghallgatható lesz, nem kell majd bírósági eljárás miatt távoli városokba utazni.
A bíróságok közel egy év alatt 3163 alkalommal tartottak eddig távmeghallgatást, a rendszert több mint 1100 bíró alkalmazta az eljárási cselekmények során, leggyakrabban a büntetőeljárásokban.
A távmeghallgatással mind a bíróság, mind az ügyfelek időt és jelentős költséget takaríthatnak meg, a fogvatartottak szállításával járó biztonsági kockázatok nagymértékben csökkenthetők, a védelemben részesítendő személyek biztonsága garantálható. Alkalmazásának kiterjesztésével megvalósulhat a tértől és időtől független ítélkezés.
Illusztráció: kanizsaujsag.hu
Forrás:
Dr. Kovács Ildikó
sajtószóvivő
Szekszárdi Törvényszék